GÜNEŞ DİL TEORİSİ

Güncelleme tarihi: 21 Şub 2020


Atatürk

Google arama motoruna ‘Güneş Dil Teorisi’ yazdığınızda hemen karşınıza Ekşi Sözlükte yapılan açıklamalar gelir. İlk ifadeler şu şekildedir:

Hypothermia - Tarih 08.06.2001 - Saat: 18:43

cumhuriyetin ilk zamanlarinda yeni gelen milliyetcilik gaziyla ortaya cikan abuk bir dil-tarih tezi. bu teze gore su an dunya ustunde gordugumuz bir cok irkin turklerden gelme, bir cok dilin turkce kokenli oldugu iddia edilmistir. sunun gibi komik iddialar yapilmistir:

"türkler, tarihten çok eski zaman evvelden beri mısır’da yerleşmiş ve tarihe yakın devirleri orada yaşayarak mısır medeniyetini kurmuş ve tarih devirlerini açmıştır. mısır’da ilk medeniyet ve tarihi devlet, türkler tarafından kurulmuştur." turkuz, ya suyunu cikartacagiz olayin....

Raziel - 05.05.2003 Saat: 10:35

Türk Tarih Tezi ile beraber gitmesine rağmen iç içe geçirilen, çorba yapılan teori

16.05.2003 18:24 amorphis

Atatürk'ün başlattığı bir proje değildir. Atatürk "Türk kültürünü ve tarihini araştırın, tarihimizdeki ihtişamlı şeyleri ortaya çıkartın" demiştir. yardımcıları da "hım şöyle külliyetli bişey yapalım paşa da sevinsin" diye ata ata güneş dil teorisi'ni ortaya atmışlardır. Atatürk bunu görünce "böyle saçma şey olmaz, gidin adam gibi bir araştırma yapın" diyerek projeyi uzaklaştırmış, lakin kendisinden sonra bir dönemde proje hortlatılarak üzerinde "çalışılmaya" devam edilmiştir...

Deoksiribonukleotit - 28.02.2004 Saat: 20:13

teoriye göre dünya üzerindeki ilk kelime "a" imiş ve güneş demekmiş ve de türkçe imiş. diğer bütün diller sözde bu kelimeden türemiş olduğu için aslında bütün kelimeler türkçe sayılırmış

Chanandler bong - 05.01.2005 Saat:23:06

genel olarak bakilirsa turklere ozgu, "turksun di mi" esprilerine gebe bir teori degildir gunes dil teorisi. milliyetciligin kitabini yazan bati ve batidan cikan pek cok dusunur, sifirdan millet bilincinin yerlestirilmesi icin mustakbel milletlerin bu gibi teorilere, ideologlara ihtiyaci oldugunu savunur. (bkz: ziya gokalp) ha mantikli midir gunes-dil teorisi, orasi tartisilir, ama zaten milliyetcilik mantikli bir ideoloji midir, tartisilirken bunun da dusunulmesi gerekir.

Olduğu gibi aldım. Neden?

Çünkü Türkçe yazım kurallarından ve doğru Türkçe cümle kurmaktan, baştan sona okunduğunda Türkçe yazıldığı halde ne dediğiniz zor anladığınız bir ifadeyle yazılan bu yazılar; her şeyden önce bir utanç sebebidir.

Sonrasına gelince; başlıklar ilginçtir. Mesela ‘Milliyetçilik mantıklı bir ideoloji midir’ diye bir ana fikre dayamış arkadaş açıklamalarını. Biz de soralım o halde. Milliyetçilik mantıklı bir ideoloji değilse Atatürk neden milliyetçiydi? Mantıksız olduğu için mi? Fransızlar neden milliyetçi? Japonlar, Almanlar, millet olmadığı halde milliyetçi olan Amerikalılar, hatta ve hatta Ruslar neden milliyetçidir? Ruslar, komünizmin merkezi olmayı başarmışken neden dış siyasette hiç enternasyonal uygulamalar yapmamıştır? Çin, komünist olduğu halde neden faşisttir? Hollanda neden milliyetçidir? İngilizler neden milliyetçidir? İngiltere neden katı bir milliyetçi anlayışa sahiptir? Mantıksız oldukları için sanırım. Oturup gülelim.

İkinci mesela’ya bakalım; ne diyor arkadaşımız: ‘ilk kelime a imiş’. A konusu; mevcutta AT tamgasıdır, anlamı da Güneş demek değildir. A ile başlayan Etrüsk Türk alfabesidir. İlk kelimeler AŞ ve ON, ilk cümle ise AŞ EL AT'tır. (Tek) Tanrı inancındaki halkın Tanrıya AŞ (ulaşma) ması demektir. Bulunduğu yer Oral Dağlarındaki Şölgentaş Mağarasının duvarıdır. Tarihi ise milat öncesi 14.000 yıldır.

Bir diğer mesela’ya gelince ne demiş arkadaşımız: ‘Güya Mısır’a gitmişiz de Mısır medeniyetini kurmuşuz, Türküz ya suyunu çıkaracağız olayın.’ Bu bilgi, konunun suyunu çıkarmakla ilgili olmadığı gibi Güneş Dil Teorisi ile de ilgisi yoktur. Keza Mısır az gelir. Atatürk döneminde yazılan Tarih ders kitaplarının üçüncü baskısı 1932 baskılı olup, Atatürk’ün onayı ile okullarda okutulmuştur. Bu kitapların ilkinde Mısır, Hint, Avrupa, Çin, Anadolu medeniyetlerinin kökünün Türk olduğu anlatılmaktadır. Hatta nerede bir medeniyet varsa orada mutlaka bir Türk grubunun etkin olduğu ifade edilir.

Birkaç satır sonra Hint – Avrupa konusuna dil açısından bakacağız. Ama ondan önce Güneş Dil Teorisi hakkında bir gelişmeden bahsetmek zorundayım.

Çünkü bir grup sayfası olarak sosyal medyada, tabiri caizse kapıp teperek, insanları tepeleyerek, çemkirerek bir şeyler yapmaya çalışan bir baba ve oğul ilişkisini, talep üzerine inceledim. Babanın tavrı ile öğrencisi olan (oğul diyorum ona, biyolojik olarak sanıyorum ki değil, belki aynı kişidir bilemeyiz, sanal ortam sonuçta) kişi de ‘Boynuz kulağı geçer.’ edasıyla çıtayı daha da yukarı çıkarmış. Saygı ve terbiyeden yoksun kişilerin Türk ve Türklük adına bir şeyleri savunması kadar içimi acıtan başka bir şey yok.

Keza TÜRKÜN alamet-i farikası; ahlakıdır. Bu ahlakın ilk satırında ise SAYGI yazmaktadır.

Henüz bundan bile haberi olmayanların Türklük adına ağzını açmasından rahatsızım.

Şimdi çemkirecekler bize, zaten amaçları o. Çemkirerek bir yol bulmak. Bundan da amaç edindikleri nihai noktayı şimdi aktarıyorum ve o gruba ait sadece iki cümleye yer veriyorum. Birincisi Türkçe seviyelerine ışık tutuyor. Diğeri ise nihai ulaşım noktasına…

Birinci cümle : ‘Allar pullar, İSA'nın GÜNEŞ'i gölgelerkenki gülümsemesindeki gibi sana gülerek ve sevgiyle bir bakış atar.'

İkinci Cümle : 'İntihalciler, fikir ve emek hırsızları için söylüyorum, hazıra kondunuz; hiçbir bedel ödemediniz. Emeksiz eser olmaz. Dahası, hiçbir fikriniz bile yok. Güneş Dil'i bilmiyorsunuz. Şahsi çıkarlarınız için ve kötü amaçlı kullandınız. Yasalar çerçevesinde, hesap soracağız.'