top of page

TU'nun İzinde : Asya ve Mısır Hatıraları

Güncelleme tarihi: 19 Kas

Tu, Fivanunlar için kullanılan unvanlardan biriydi.

tuva, tuvart, geyik

Bildiğiniz üzere "Tuva" kelimesi ile çıktığım 20 yıllık yolda nihai bir çerçeveye dil açısından ulaşmış durumdayım. Kültürel mazisi ise çok daha derin olan "Tu" Atatürk Dönemi Tarih Kitaplarında da kısacık da olsa bir veri içeriyor.


O halde hemen bu notu da bloguma almalı ve sizlerle paylaşmalıyım.


Mısır tarihinin anlatıldığı birinci ders kitabında İkesusların menşei anlatılırken şu ifadeler oldukça çarpıcıdır.


Altıncı Fir'avun Sülalesinden itibaren Batlamyoslar zamanına kadar, Asyalı kabilelerin reislerine "Tu" unvanı verilmiştir. On sekizinci Fir'avun Sülalesi dâhi Asyalı kabilelerin bir kısmına bu namı verdi.

Evet, görüldüğü üzere Asyalı kabilelerin reislerinin "Tu" unvanını kullandığı ve Firavun sülalelerinde de "Tu"nun bir unvan olarak kullanıldığı gayet açık bir şekilde burada belirtiliyor.


Zaten Yemen'in reisinin "Tubba" olarak unvanlandığını dini kaynaklarda da görmüş ve blogtaki diğer yazılarımda paylaşmıştım. Bu durumda Atatürk dönemi tarih ders kitapları ile masamıza konan bu veriyi şaşkınlıkla kabul edebiliriz ancak asla reddedemeyiz.


Kitapta ilgili bölüm için bu sayfaya bakabilir ve İkesuslar hakkında hatta tüm Mısır kökeni, gelişimi hakkında ek bilgiler alabilirsiniz. Özellikle Mısırlıların savaş arabalarının İkesuslar ile donanmalarına katıldığı bilgisi son derece eşsizdir. Keza bu bilginin de Kazakistan ve Kırgızistan taş çizimlerinde görüldüğü üzere Roma, Mısır ve Mezopotamya'dan çok çok çok daha önceki zamanlarda bu araba tipinin Türklerde kullanıldığı resmen görülmektedir.


Sevgiler,

Elçin Tuva

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page