top of page

Türkçesi: Okuyamazsın 'Nun'

Güncelleme tarihi: 23 May 2020


Ön Türkçe Tamgalar, On Tamgası, TuvART

NUN ile başlayan sure, Kalem. Kuran'da ikinci sure. İlk sure : Oku diyor. İkinci sure yaz diyor ama başında Nun (N) var. N, Ön Türk tamgası olarak KAİNAT demektir.

Nun ile başlayan sure, 52 ayettir, konuları anlatır ve şu şekilde biter: Oysaki o Zikir (Kuran şeklinde yorumluyorlar, ama tekrardır en aleni kelime anlamı), alemler (birden fazla olan alem, kainatın bütünü) için bir öğütten başka bir şey değildir.

Kalem Suresinden çarpıcı bulduğum bazı psiko-sosyo/lojik tespitler:

- O halde yalanlayanlara itaat etme. - İstediler ki sen alttan alıp gevşek davranasın da onlar da yumuşaklık göstersin. - Şunların hiçbirini tanıma: - Çok yemin eden, - Bayağı / alçak / aşağılıkla ünlü - Alaycı / gammaz, - Koğuculuk için dolaşıp duran, - İyiliği engelleyen - Sınır tanımaz, - Saldırgan, - Kötülüğe bulanmış, - Kaba, - Obur, - SOYU BOZUK, - Kötülükle damgalı, - Mal ve oğul sahibi olmuş da ne olmuş? - Sözlerimizi duyunca 'Önceki masalların aynısı' der. - Neyiniz var sizin, nasıl hüküm veriyorsunuz? - Yoksa sizin bir kitabınız var da ondan ders mi görüyorsunuz (Burada ince nokta şu: Musa'ya 10 emir indi, kitap değil. Tevrat, insan yazmasıdır. İncil de yine aynı şekilde. İsa'ya kitap inmedi) - O kitapta keyfinize uyan her şeyi (maşaalaaah) rahatça buluyorsunuz! - Yoksa sizin lehinize ÜZERİMİZDE kıyamete kadar uzanacak yeminler mi var da siz ne hükmederseniz oluverecek ( Bunu sadece Siyonlara yorarlar fakat bu genel insanlığın, başı dönmüş dürtüleri için söylenmektedir), - Sor onlara: Buna kim kefil? - Bu sözü yalanlayanla beni baş başa bırak! - Onları BEN, bilmediği yerden yakalayacağım! - Süre tanıyorum onlara. Tuzağım gerçekten çok zordur benim. - Yoksa sen bir ücret mi istiyorsun şunlardan da zorlanıyorlar ödeme için / borç altında eziliyorlar? - Yoksa gayb (gelecek) yanlarında da kendileri mi yazıyor (neler olacağını) ? - Artık hüküm verilmesi için sabret. - Balığın dostu Yunus gibi. - (Evet) o küfre sapanlar Zikir'i duyunca az kalsın gözleriyle seni devirecekti ve dediler bu cinlidir / delinin önde gideni! - Oysaki o Zikir, alemler için bir öğütten başka şey değildir.

Ve Ön Türkçe'den not ile şimdilik kapatalım konuyu. ON. Aynı zamanda neyin adıydı? Neydi?

#nun #kalemsuresi #ÖnTÜrkçe

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page